Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Szkolenie z "Niebieskiej Karty"

Article in English

 

W dniu 5 marca w Urzędzie Gminy w Kowali odbyło się szkolenie na temat „Niebieskiej Karty". Poprowadził je Robert Lemański - osoba specjalizująca się w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenie przeszła niemała, bo czterdziestoosobowa grupa specjalistów z terenu gminy.

 

W szkoleniu wzięli udział: członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego, przedstawiciele Policji, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali, pracownicy Oświaty, kuratorzy sądowi, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, asystenci rodziny. Podczas szkolenia uczestnicy nabyli wiedzę w zakresie zakładania i prowadzenia Niebieskiej Karty w przypadku pojawienia się podejrzenia przemocy w rodzinie. Ponadto celem szkolenia było również szerzenie świadomości społecznej dotyczące przemocy, procedury postępowania oraz podkreślanie rangi współpracy wszystkich instytucji działających na rzecz rodzin celem zniwelowania lub ograniczenia problemu przemocy. Z procedurą „Niebieskiej Karty" mamy do czynienia wówczas, kiedy w rodzinie dochodzi do stosowania przemocy przez jednego z jej członków.

 

Dotychczasowe funkcjonowanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego podsumowała Pani Marzena Zawadzka Hernik - Kierownik GOPS w Kowali: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie metodą Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych jest nadal działaniem innowacyjnym. Na stworzenie sprawnie działającego Zespołu potrzeba zrozumienia problemu i chęci ze strony wszystkich służb społecznych. To wymaga szczególnej wrażliwości i umiejętności oderwania się od stereotypów stale mocno zakorzenionych w społeczeństwie. Fachowcy w naszym Zespole te standardy spełniają, ale nie od razu było tak różowo. Potrzeba czasu, dobrej woli, otwartości na zmianę i wspólnej edukacji, aby mówić jednym głosem, z ta samą determinacją i przekonaniem, aby stanowczo występować przeciwko przemocy i na rzecz poprawy życia naszych mieszkańców.

 

Gminny Zespół Interdyscyplinarny do Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działa w budynku Urzędu Gminy w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przewodnicząca Zespołu - Marzena Zawadzka Hernik przyjmuje w godzinach pracy ośrodka. Ważne jest aby o problemie opowiedzieć, wtedy można uzyskać pomoc.

 

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza wśród wielu zmian - jako nowe zadanie własne każdej gminy, obowiązek tworzenia Zespołu Interdyscyplinarnego. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji związanych z realizacją zadań na rzecz pomocy osobom indywidualnym, rodzinom, grupom problemowym bądź środowisku. Są to osoby z różnych grup zawodowych:

  • przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
  • członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • przedstawiciele policji,
  • pracownicy oświaty,
  • przedstawiciele ochrony zdrowia,
  • przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych,
  • przedstawiciele kuratorskiej służby sądowej.

W skład Zespołu mogą wejść także prokuratorzy oraz przedstawiciele innych, niż wymienione, podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Przedstawiciele wspomnianych służb rozpoczynają procedurę w rodzinie, wobec której istnieje podejrzenie stosowania przemocy poprzez wypełnienie formularza „Niebieskiej Karty - A". Następnie Karta ta trafia do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego i członków grupy roboczej, którzy niosą indywidualną pomoc osobom, rodzinie dotkniętej przemocą. Członkowie grup opracowują i realizują we współpracy z rodziną indywidualne plany pomocy i inicjują działania w stosunku do osób stosujących przemoc. Do ich zadań należy również monitoring sytuacji w tych rodzinach.